קלאבהאוס (Clubhouse) היא רשת חברתית חדשה ומסקרנת, שיש אומרים שהולכת להפוך “לדבר החם הבא”. תורמת לכך העובדה שנכון לכתיבת שורות אלה הדרך היחידה להצטרף אליה היא באמצעות הזמנה ממישהו שכבר נמצא בפנים, וממילא היא זמינה כרגע רק למשתמשי אייפון (עדכון 21 במאי: יש גרסת קלאבהאוס לאנדרואיד גם בישראל!).

מה שמבדל את קלאבהאוס מרשתות חברתיות אחרות הוא שהכל קורה בשידור חי ונעלם כשהשידור מסתיים. יש בה חדרים שאפשר להיכנס אליהם ולהאזין לשיחה בשידור חי בין אנשים, לעיתים גם לעלות אל הבמה ולקבל רשות דיבור, וכמובן שכל אחד יכול גם לפתוח חדר משלו ולדבר על מה שמתחשק – אבל ברגע שהשיחה מסתיימת והחדר נסגר, לא נותר זכר לשיח. אין עקבות, אי אפשר להיכנס אחר כך. מצמצת? פספסת.

אז מה הקשר בין כתיבה לבין קלאבהאוס?

ככותב תוכן, מיד חיפשתי מה אפשר לכתוב בקלאבהאוס. אבל… זו רשת חברתית מבוססת אודיו. אין בה פוסטים, סטטוסים או סטוריז. מה שחשוב בה הוא דווקא מה שאי אפשר לכתוב: הקולות. השיח.

ולמרות זאת – בשלושה מקומות יש מה לכתוב, וחשוב לעשות את זה בתשומת לב כדי להפיק את מירב התועלת:

1. כאשר פותחים חדר חדש, צריך לכתוב עבורו שם ותיאור.

למה זה חשוב? כי זה אחד השיקולים העיקריים שיקבעו עבור העוקבים אם להצטרף לחדר או לא. אמנם כרגע אין הרבה ישראלים בקלאבהאוס, ולפחות לי נדמה שכולם עוקבים אחרי כולם ומצטרפים לכל חדר שנפתח בעברית; אבל כבר עכשיו יש אנשים שרוצים לפתוח חדר ומתקשים למצוא שעה פנויה, ולדעתי הצפיפות תלך ותגדל במהירות. קצת כמו שפעם היה רק ערוץ אחד וכולם ראו מה שיש בו, אבל היום יש מבחר גדול יותר של אפשרויות. במצב כזה, יתכן מאוד שלטקסט כתוב היטב, שיווקי, חד ובהיר תהיה בקרוב מאוד חשיבות עצומה בעידוד הצטרפות לחדר.

בכל אופן, בקלנדר של קלאבהאוס רואים את שם החדר והתיאור שלו:

ובלובי רואים רק את שם החדר (וגם חלק מהמשתתפים):

2. כאשר פותחים קלאב חדש, צריך לכתוב עבורו שם ותיאור (ואי אפשר לשנות אחר כך!).

בתחילת מרץ 2021 נפתחה סוף סוף אפשרות עבור ישראלים לפתוח לא רק חדרים אלא גם קלאבים. מי שעוקב אחרי קלאב מקבל התראות על פתיחת חדרים של חברים אחרים בקלאב, ואפשר לפתוח כל מיני קלאבים על פי נושאים ותחומי עניין.

נכון לרגע כתיבת שורות אלה, כל חבר בקלאבהאוס יכול לפתוח שני קלאבים בחודש. גם כאן חשוב לשלב מילות מפתח בתבונה כך שיהיה קל למתעניינים להגיע אל הקלאב בחיפוש פשוט. אבל חשוב לשים לב שלא ניתן לערוך אחר כך את שם הקלאב, לכן בדקו שוב ושוב ושוב ושוב (ושוב!) שהקלדתם הכל נכון.

3. כמו ברשתות חברתיות אחרות, לכל חבר בקלאבהאוס יש ביו (Bio), דהיינו פרופיל או כרטיס אישי.

כמה דברים שכדאי לדעת על ביו בקלאבהאוס:

 • האלמנטים שקיימים בביו וחשופים לכל חבר קלאבהאוס הם: למעלה – השם, שם המשתמש, מספר העוקבים ומספר הנעקבים (לחיצה מובילה לרשימה שלהם). למטה – תאריך ההצטרפות, שם האדם ממנו התקבלה הזמנה לקלאבהאוס, וקלאבים שאני עוקב אחריהם או חבר בהם.
  את כל אלה אי אפשר לשנות או להסתיר, אבל מה שבאמצע, שבתחילה מופיע בו “Add a bio”, אפשר לערוך ולשנות.

קישור לפרופיל האישי שלי בקלאבהאוס

איך לכתוב ביו בקלאבהאוס כמו שצריך?

חשוב להבהיר שקלאבהאוס היא עדיין רשת חברתית חדשה יחסית וסביר מאוד להניח שדברים ישתנו בעתיד, אבל לעת עתה יש כמה דברים שכבר אפשר לומר על כתיבת ביו בקלאבהאוס באופן יעיל.

טיפים לכתיבת ביו בקלאבהאוס

 • מומלץ לשמור צילום מסך ו/או עותק של הטקסט בביו במקום בטוח בטלפון, כי אין “בטל פעולה”. שמרת-נסעת.
 • אפשר לכתוב טקסט בביו בכל שפה, כולל בכמה שפות שונות.
 • אפשר להשתמש באמוג’י.
 • הקישורים היחידים שניתן להכניס לביו באופן קליקבילי (שניתן ללחוץ עליו) הם קישורים לטוויטר ולאינסטגרם . זה מובנה בביו, ומי שלא רוצה לקשר לאינסטגרם או שאין לו חשבון טוויטר לא חייב לעשות את זה. אבל בהיעדר אפשרויות אחרות לשלב קישורים בביו, אני חושב שכדאי לנצל את מה שיש.
 • לא ניתן להוסיף עוד קישורים לגוף הביו (כרגע. כבר יש דיבור על שינוי בעניין הזה וככל הנראה תתווסף אפשרות לקישורים נוספים). אפשר לציין כתובת אתר או מייל, אבל הם לא יהיו לחיצים. גם אי אפשר לסמן טקסט כדי להעתיק אותו ולהדביק בדפדפן או בג’ימייל, כלומר מי שירצה לעשות שימוש בכתובות הללו יצטרך להקליד אותן אות-אות – אז זה לא נראה לי אפקטיבי במיוחד. אבל זה נראה טוב!
 • חשוב: בקלאבהאוס יש אפשרות חיפוש על פי שם או על פי מילות מפתח. אם למשל מבצעים חיפוש על המילה “דיגיטל”, סדר הצגת תוצאות החיפוש נקבע על פי המיקום של המילה בביו של המשתמש. לכן השתדלו לשלב את מילות המפתח החשובות לכם כמה שיותר קרוב לתחילת הטקסט בביו כדי להגדיל את הסיכוי שתעלו במקום כמה שיותר גבוה אם מישהו יחפש אותן.
 • אגב, אפשר לעשות חיפוש בקלאבהאוס גם על פי אמוג’י. נגיד, לא יודע, אם בא לכם לדבר עם אנשים מכל מיני מקומות בעולם על פילים, שימו אמוג’י של פיל כמה שיותר קרוב לתחילת הביו שלכם.

זה הפרופיל שלי בקלאבהאוס נכון למאי 2021. ראיתי פרופילים עם יותר ועם פחות מידע, וסביר להניח שזה עוד ישתנה בעתיד. כרגע נוח לי עם זה:

 • כאשר נמצאים בתוך חדר ולוחצים על תמונה של חבר בקלאבהאוס, עולה תקציר של הביו (תמונה למטה). מכאן אפשר להגיע לצפייה בביו המלא, אבל שימו לב לחלק של הטקסט שכן אפשר לראות בתקציר: שתיים-שלוש שורות ראשונות בלבד. כלומר, זה החלק בביו שאליו צריך להקדיש את מירב תשומת הלב, לכתוב בו את הדברים הכי חשובים ו/או לסקרן את מי שראה את התקציר להציץ גם בביו המלא.

הנה עוד כמה טיפים לכתיבת ביו בקלאבהאוס מאת יעל סקליר, מתמחה באסטרטגיה ושיווק דיגיטלי, מתוך פוסט בבלוג שלה. אלה שאלות שמענה עליהן יכול לעשות הרבה סדר בכתיבת ביו בקלאבהאוס:

מה אני עושה – נכתוב בשפה וסמנטיקה שימצבו אותנו כאוטוריטה בתחומנו. זה המקום להשתמש ב-name dropping של מונחים מעולם התוכן שלנו.

איך אוכל לעזור – פה נדבר בגובה העיניים של הלקוחות שלנו וננגיש את השירותים שלנו למי שזה רלוונטי לו.

עבור מי אני עושה זאת – לאילו לקוחות, חברות וארגונים אנחנו מציעים שירותים. כך נבליט את עצמנו למי שמחפש אותנו.

מה אני עושה אחרת – זהו המקום לבידול העסקי. להגיד שאני הכי טובה, יקרה, ותיקה, אוהבת את מה שאני עושה – זה כבר לא מספיק. מה שכן, כל אחד יכול למצוא בדיוק את הבידול העסקי והנישה אותה הוא תופס וזה המקום לכתוב אותם.

פרטי קשר – כנראה החלק הכי קל שרוב האנשים שוכחים: מייל, טלפון, אתר וכו’. מה שמרגישים איתו בנוח.

אין לכם כוח לכתוב לעצמכם ביו בקלאבהאוס? הנה מחולל ביו משעשע שכותב דברים אקראיים.

סביר להניח שקלאבהאוס עוד תגדל, תתפתח ותשתנה – ואני אשתדל לעקוב אחר השינויים ולעדכן את הפוסט בהתאם. אם מצאתם טעות או חוסר דיוק, אשמח לדעת כדי לתקן.

ואם אתם כבר שם, קפצו להגיד שלום! אולי נשב באיזה חדר לקשקש יחד. 🙂

 

עדכון אחרון: 24 במאי 2021

לשתף ב-
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Phone
WhatsApp
Messenger
Messenger
WhatsApp
Phone
גלילה למעלה