חובבי “מסע בין כוכבים” מציינים היום את “יום המפגש הראשון” (First Contact Day). זהו היום בו לראשונה אי פעם פגשה האנושות יצורים מכוכבים אחרים, אירוע היסטורי שמתואר בפירוט רב בסרט “מסע בין כוכבים: המפגש”. זה אמנם אמור לקרות רק בחמישה באפריל שנת 2063, אבל לא צריך לתת לפרטים קטנים כאלה לקלקל לנו את החג.

בכל מקרה – הואיל והמפגש הראשון של בני האדם היה (או צפוי להיות) עם וולקנים, חשבתי שזו הזדמנות טובה לספר קצת על ההצדעה הוולקנית, שהפכה גם לסימן השם של מר ספוק בשפת הסימנים.

מר ספוק הוא קצין המדע בספינת הכוכבים אנטרפרייז (ולא ד”ר ספוק, שהיה רופא ילדים אמריקאי). מר ספוק הוא הוולקני הראשון שנראה מסמן את הסימן הזה בפרק הראשון בעונה השנייה של “מסע בין כוכבים”, ובדרך כלל נלווית אליו ברכת הפרידה “Live Long and Prosper” (“חיים ארוכים ושגשוג”). הסימן, שזכה לכינוי הצדעה וולקנית ואפילו יש לו ערך משלו בוויקיפדיה, המשיך להיראות על המסך בטלוויזיה ובקולנוע בעוד סצינות פרידה שכללו וולקנים עד לגלגולים חדשים של “מסע בין כוכבים” בימינו.

הפעם הראשונה בה ראיתי את ההצדעה הוולקנית מחוץ לטלוויזיה הייתה כשביקרתי בפראג דווקא. שתי ידיים כאלה נחרטו על קיר אבן בכניסה לבית קברות יהודי, ואני מיהרתי לבדוק וגיליתי, עוד לפני שהייתה ויקיפדיה, שמדובר בסימן שמקורו ביהדות. זו ברכת כהנים שהשחקן, לאונרד נימוי, ראה כשהיה ילד והלך עם סבו לבית הכנסת – ובבגרותו זכר והשתמש בה כסימן של בני וולקן.

וזה תפס! היום כל חובב מסע בין כוכבים מכיר את ההצדעה הוולקנית, והיא הפכה כאמור לסימן השם של ספוק (במקום לאיית בכל פעם ארבע אותיות בעברית או חמש אותיות באנגלית פשוט מסמנים את ברכת הכהנים והוגים בשפתיים את השם). אפשר למשל לראות את ד”ר שלדון קופר מסמן את זה כשהוא משחק “אבן נייר מספריים לטאה ספוק“.

Live Long and Prosper!

 

 

 

לשתף ב-
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Phone
WhatsApp
Messenger
Messenger
WhatsApp
Phone
גלילה למעלה