“אני לא מכיר אף חירש או כבד שמיעה, ולכן אני לא לומד שפת סימנים” – זה משפט שאמר לי פעם חבר, ואני מודה שיש בזה משהו. אחרי הכל, אם לומדים שפה, כדאי שיהיה מישהו שאפשר לדבר איתו בשפה הזו.

אבל אני רוצה להציע כיוון שונה לשפת הסימנים: תקשורת לא רק בין חירשים וכבדי שמיעה, אלא במצבים מסוימים גם בין שומעים.

בתור מתורגמן לשפת הסימנים אני פוגש הרבה אנשים שמסמנים – ביניהם חירשים, אבל חלקם גם לא. מתורגמנים כמוני, למשל, הם שומעים מסמנים; ילדים שומעים להורים חירשים או הורים שומעים לילדים חירשים (או אחים ואחיות, דודים ודודות) יודעים לעיתים לסמן; בבית הספר של הילדים שלי יש מורה שומעת שיודעת שפת סימנים; וגם אשתי היא שומעת שמחזיקה בתעודות סיום של שני קורסי שפת סימנים.

אז כן, בדרך כלל שפת הסימנים משמשת לתקשורת בין חירשים וכבדי שמיעה, אבל יש לא מעט דוגמאות לכך ששפת הסימנים שימושית למדי גם בסיטואציות בהן אף אחד מהנוכחים איננו חירש או כבד שמיעה.

כשיש שפת סימנים, לא צריך לדבר ולא צריך לשמוע

שפת הסימנים היא שפה ויזואלית, כך שהחוש היחיד שצריך להשתמש בו בזמן שיחה הוא חוש הראייה. לכן, בסיטואציות בהן קשה או אי אפשר לדבר זה עם זה או לשמוע זה את זה, ידיעת שפת סימנים הופכת ליתרון יקר ערך.

לסמן במקום לדבר

כאשר אשתי ואני היינו בתחילת הקשר וישבנו בארוחת ערב אצל ההורים שלה, רציתי לומר לה משהו; פניתי אליה, שאלתי בלחש, אבל לצערי אחיה שמע את הדברים והגיב בקול רם. אחרים שמעו והגיבו גם הם, ובתוך כמה דקות הפכה הלחישה שלי לוויכוח משפחתי סוער. בפעם הבאה כבר סימנתי לה, והיא ענתה לי בסימנים, ובזמן שהוויכוח מתנהל מעל הראש שלנו בקולי קולות – אנחנו שקענו בשיחה פרטית קטנה ונעימה משלנו.

לסמן במקום לשמוע

כאשר אלילת נעוריי בריטני ספירס הגיעה להופעה בישראל, הייתי בין הראשונים שהתייצבו בגולדן רינג בפארק הירקון. הייתי קרוב-קרוב לבמה, אבל לאט לאט מעריצים יותר שרופים ממני דחקו אותי הרחק ממנה. האמת שגם חלק גדול מדי מהשירים לא ממש הכרתי (מהאלבום השלישי והלאה היא מה זה התמסחרה לטעמי). בקיצור, בשלב מסוים די איבדתי עניין בהופעה. עדיין שמחתי להיות שם, אבל אפילו יותר שמחתי לפגוש מתורגמנית שפת סימנים שאני מכיר.

עכשיו לך תנהל שיחת חולין כשאתה כל כך קרוב לרמקולים בגולדן רינג. מזל שאפשר לסמן; וכך עמדנו שם, שני חובבי בריטני ספירס, מאזינים למוסיקה באוזניים ואחד לשניה בעיניים. היט מי בייבי וואן מור טיים!

דוגמאות נוספות? בשפע!

 • היא נכנסה לחנות בגדים בזמן שאני ממתין בחוץ? אין שום בעיה לשוחח דרך חלון הראווה: “כמה עולה? כמה?!?! לא לא, אל תקני. לא! לא!!!”
 • כואב הגרון? לא צריך לאמץ אותו כדי להגיע למיתרי הקול. אפשר פשוט לדבר עם הידיים.
 • יצא לכם לצלול פעם מתחת למים ולדבר בקול רם? 🙂
 • פעם אחת קרה שאני ואשתי שוחחנו עם מישהי ופתאום שכחתי איך קוראים לה. כמה סימנים תוך כדי שיחה בקול פתרו את העניין ללא צורך במבוכה.
 • אמצע הלילה ויש תכנית בישול בשידור חוזר עם תרגום לשפת הסימנים? מצוין, לא צריך להגביר ווליום ולהעיר ילד.

  כמובן שכשהוא נרדם לי על היד הרבה יותר מורכב לסמן בעזרתה, אבל לפחות אפשר להבין את המתכון של קרין גורן לפי התרגום בבועה

בשורה התחתונה: שפת סימנים היא אמנם שפתם הטבעית של חירשים וכבדי שמיעה; אם אינכם מכירים כאלה היום, יכול להיות שתכירו אותם בעתיד – כחברים, כלקוחות, כמכרים, כעוברי אורח ברחוב – אבל גם אם אינכם מכירים חירשים וכבדי שמיעה, יש הרבה מצבים בהם שפת הסימנים יכולה להיות פתרון נהדר עבור שומעים: בארוחה משפחתית, על רחבת הריקודים ואפילו מתחת למים.

עכשיו כל מה שאתם צריכים לעשות הוא למצוא מישהו קרוב שתוכלו ללכת ללמוד יחד איתו את שפת הסימנים. חבר/ה, בן/בת זוג, הורה/ילד. ואם תתקשו לשכנע אותם, פשוט שלחו להם קישור לפוסט הזה או שאלו אותם מה הם היו עושים בהופעה של בריטני ספירס.

אוקיי, בלי בריטני ספירס.

לייק לשפת הסימנים!
לשתף ב-
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

2 תגובות על “שפת סימנים: שימושית גם לשומעים”

 1. פוסט חשוב מעוד,
  בבית הספר של ביתי מלמדים את הילדים שירים בשפת הסימנים, מלמדים אותם להעריך ולקבל את השונה דרך התנסות והבנה שהשד לא כזה מפחיד

  1. בקהילת החירשים קיים מי שטוענים ששירים בשפת הסימנים הם לא דרך אידיאלית ללמוד את השפה, אבל בעיני חשובה החשיפה של הילדים בגיל צעיר לקבלת השונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Phone
WhatsApp
Messenger
Messenger
WhatsApp
Phone
גלילה למעלה