האם אפשר לכתוב מאמר מושלם באורך 1000 מילה בשעה אחת בלבד?

יכול להיות שזה נשמע בלתי אפשרי. מרגע שאתם מתיישבים מול המקלדת ועד שאתם מסיימים לכתוב מאמר מושלם, מפורט, מנומק, מתאים לקידום אתרים, ללא שגיאות כתיב או ניסוח בעייתי, שאורכו אלף מילים –  שעה אחת בלבד?

אבל כן, זה אפשרי.

כתיבת תוכן איכותי דורשת השקעת זמן, אין ספק בכך. אבל בהחלט אפשר להאיץ את הקצב באופן משמעותי מבלי לאבד מן האיכות והאפקטיביות של הטקסט הסופי. כל מה שצריך הוא להתאמן, לעקוב אחר השלבים שיפורטו להלן, וחשוב מכל – פשוט לכתוב.

 

 1. תחילה עליכם להאמין שזה אפשרי

כל מה שעומד בדרככם להצלחה במשימה של כתיבת 1000 מילים בתוך שעה – הוא רק אשליה. אמרו לעצמכם שאתם מתיישבים עכשיו לכתוב מאמר וסלקו את כל האלמנטים שעשויים להפריע. בין אם מדובר בדברים פיזיים כגון סמארטפון וההתראות של פייסבוק ובין אם מדובר בטרדות ודאגות שמציקות למחשבותיכם.

זכרו גם שאינכם צריכים להגיע לתוצאה מושלמת. הקוראים נוטים להתייחס בסלחנות לשגיאות קטנות – אם בכלל ישימו לב אליהן – והטקסט שתכתבו, גם אם לא מושלם, עדיין יזכה להיות מדורג בגוגל, להביא לכם לידים או שיתופים וכדומה.

אל תבזבזו זמן בכך שתאמרו לעצמכם “אני לא יכול/ה”. אמרו לעצמכם “אני חושב/ת שאני יכול/ה” – ופשוט התחילו לכתוב.

 1. הכינו מראש עובדות ונתונים

כתיבה היא לא רק הקלדה על מקשי המקלדת. עליכם לדעת תחילה מה אתם עומדים להקליד. אחת מן הסיבות שעוצרות את שטף הכתיבה היא אי ידיעת מספיק עובדות ונתונים על מנת לפתח את החוט המקשר של המאמר, הפוסט או הסיפור – ולכן לפני שאתם ניגשים למלאכת הכתיבה עצמה, עליכם לחפש מקורות, להכיר את הנושא, לאסוף מידע שישמש אתכם במהלך הכתיבה.

שימו לב: חשוב מאוד לוודא שהמידע שאתם אוספים הוא המעודכן ביותר שיש. אם למשל אתם צריכים לכתוב מאמר על חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות שנחקק ב-1998 ומעוניינים לציין אילו מן התקנות הקשורות בו (שתוקנו בשנת 2013), ומוצאים מקור לפיו כל מבנה ציבורי קיים חייב להיות מונגש לאנשים עם מוגבלות עד ל-1 בחודש נובמבר 2018 – אזי המקור שמצאתם איננו מעודכן.

צילום מסך מאתר משרד המשפטים, ינואר 2018

במילים אחרות, לפני שאתם מסתמכים על נתונים שאתם מוצאים בגוגל, בצעו הצלבה ממספר מקורות ואל תכתבו שום דבר אלא אם אתם בטוחים שהוא נכון במאת האחוזים. אתם לא רוצים שמישהו יעמיד אתכם על טעותכם, או גרוע מכך – שהטקסט שלכם יצטייר כלא אמין.

 

 1. הפיחו חיים במילים שלכם

גם אם מעולם לא כתבתם, התחילו לכתוב. נכון, הטקסט הראשון שלכם כנראה לא יהיה יצירת אמנות שראויה לפרסים, וכנראה גם לא הטקסט העשירי. אבל יש עקומת למידה, וככל שתכתבו יותר כך תשתפרו יותר. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם להאיץ את השיפור המיוחל:

 • אל תכתבו ותערכו באותו זמן

  כתיבה ועריכה הן שתי פעולות שונות לחלוטין וביצוע שתיהן בו זמנית יביא לתוצאות גרועות משני הכיוונים.
  כתיבה איטית היא תוצאה של קריאה מחודשת של המילים שזה עתה כתבתם על מנת לוודא שהן נכונות ומתאימות; ואילו עריכה בזמן כתיבה מאטה אתכם אפילו יותר משום שהיא מסיחה את דעתכם מן ההתפתחות הטבעית של הטקסט.
  על מנת לכתוב במהירות עליכם להתמקד במילים שמתקרבות אליכם, לא אלה שמתרחקות. מה שיהפוך את הטקסט שלכם למעולה הוא לא הכתיבה הראשונית, אלא העריכה שאחריה. לכן תנו לעצמכם את החירות שבכתיבה שוטפת, טבעית, זורמת – ולפחות בשלב הזה אל תחשבו עדיין על העריכה. אמרו לעצמכם “עכשיו אני כותב. אחר כך אתקן מה שצריך”.

 • כתבו במשפטים קצרים

  משפטים קצרים עוזרים לקוראים להבין את התוכן, לזכור אותו, ובעת הצורך ליישם אותו.
  אל תאריכו אותם במכוון מתוך רצון להישמע מתוחכמים או לייפות את הטקסט. אל תוסיפו פתגמים ואנלוגיות אם אין בהם צורך. בסופו של דבר מישהו הרי יצטרך לקרוא את התוכן שלכם, לכן כתבו כאילו אתם אלה שצריכים לקרוא אותו.

 • שלבו רשימות

  מחקרים מוכיחים כי הטקסט הנקרא ביותר במיילים שיווקיים הוא זה שבנוי מרשימות. רשימה של יתרונות, רשימה של מאפיינים, רשימה של סדר פעולות וכן הלאה; פשוט משום שרשימות הן:
  – דרך מצוינת
  – 
  להדגיש מידע ספציפי
  – וחשוב
  – ולסייע לקורא להבין את נקודות המפתח
  – במהירות.

 • הגהה ועריכה

  לאחר שסיימתם לכתוב, הצעד הבא הוא לבחון את הטקסט בעיניים רעננות לתקן ולערוך אותו. המטרה של הצעד הזה היא למזער למינימום את מספר הטעויות שעלולות להציג אתכם באור לא מקצועי.
  הגהה היא תיקון של שגיאות כתיב ודקדוק שאולי נפלו בטקסט במהלך שטף הכתיבה שלכם. עריכה היא עיצוב סגנוני של מבנה המשפטים. בסופו של דבר אתם צריכים להישאר עם טקסט קריא ושימושי עבור קהל היעד.

סיכום

כתיבת תוכן, וכתיבה בכלל, היא צורת אמנות הדורשת יצירתיות וכישרון; אולם המהירות היא אחד מן הגורמים שיכולים לרתום הכל יחד לכדי סינרגיה נהדרת שתוביל לכתיבת טקסטים רבים יותר ליחידת זמן, שגם הקוראים ייהנו לקרוא וגם מנועי החיפוש ישמחו לסרוק ולאנדקס לשם הופעה מאוחרת יותר בתוצאות החיפוש של גוגל ושל מנועי חיפוש אחרים.

בעולם של היום, כאשר אנו מוצפים בתוכן איכותי מכל עבר, יש חשיבות רבה ליצירת תוכן במהירות מבלי לוותר על האיכות. nעקב אחר הצעדים שלעיל ישפר את מיומנות הכתיבה שלכם, ואולי אלף מילים בשעה כבר לא ייראו כמו משימה בלתי אפשרית.

 

לשתף ב-
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Phone
WhatsApp
Messenger
Messenger
WhatsApp
Phone
גלילה למעלה